Диктанти

 

Ступінь ризику

Де чатує небезпека? Де найбільший ступінь ризику?

Кухня. Недбале поводження з газом. Окріп може бути особливо небезпечним для маленьких дітей, але й погана звичка пити з но­сика чайника і більш дорослим завдає чимало страждань. Мийні засоби, особливо налиті в пляшки.

Кімната. Не покладена на місце голка, недбале поводження з ножицями; ліки, несправні електроприлади...

Будівельний майданчик, двір. Саморобні ракети й петарди. Час­то вапно стає причиною тяжких травм очей.

Вулиця. Недотримання правил дорожнього руху, швидка їзда, несправний велосипед... Запам’ятайте: хлопчики гинуть від вулич­них травм у 18 разів частіше за дівчаток!

Сільська місцевість. Утоплення (особливо часто в покинутих кар’єрах), отруйні рослини, травми від великої рогатої худоби, сільськогосподарських машин.

Ви можете спитати: « То що, усього боятися та всього уникати? ». Звісно, ні! Сміливо переходьте дорогу, катайтеся на велосипеді, але дотримуйтесь правил дорожнього руху. Допоможіть рідному госпо­дарству, але пам’ятайте про техніку безпеки! Купайтеся, пірнайте на здоров’я, але у знайомому місці та в присутності дорослих. І так у всьому.

Намагайтеся звести ступінь ризику до нуля!

 

Стережись пожежі!

Пожежі знищують народне майно, загрожують життю людей. Стережись пожеж, запобігай чим!

Не кидай сірника, що горить. Спочатку загаси його. Забирай Сірники н малюків. Не запалюй та не гаси самостійно газону колон­ку. Попроси дорослих зробити це. Навчись правильно користува­тися газовою плитою.

Не залишай увімкненими електроплитку, чайник або праску, коли виходиш з кімнати і там нікого не залишається. Під час робо­ти не клади на стіл нагрітий паяльник або електровипалювач. Зро­би для цього підставку з дроту або жерсті. Після закінчення роботи слсктровипалювач або паяльник негайно вимикай. Якщо в настіль­ної лампи або електричного приладу перетерлася ізоляція, помітно голий дріт, обмотай цс місце ізоляційною стрічкою або розріж дріт у пошкодженому місці та знову з'єднай його за всіма правилами.

До дроту електричного освітлення сам нічого ке приєднуй. Пам'ятай, що бензин, скипидар, спиртовий лак, нітролак, фото­графічна плівка легко та швидко займаються. Тримай їх якнайдалі від відкритого вогню, а фотоплівку — у металевій коробці.

Якщо вдома загориться бензин або якась олія, пам'ятай: їх не можна гасити водою. Накипь па вогонь цупку ганчірку, ковдру, старе пальто або засип його піском чи землею. Якщо на кухні або у ванній відчувається запах газу, негайно відчини вікно, перевір усі крани, не запалюй сірників.

Запам'ятай номер телефону пожежної команди — «101».

 

Корисні правила

Хоч би де ви не перебували, завжди пам'ятайте кілька корис­них правил. їх небагато.

Розкладати багаття ближче ніж за 15 м до будівель не можна ні в місті, ні в селі, ні на дачі. Перш ніж розпалити вогнище, обко­пайте місце для багаття ровом, очистіть простір навколо нього від сухої трави та гілок. Цим ви не дасте вогню підпалити ліс чи поле. А ще краще взагалі не розпалювати багаття в лісі чи край хлібного лану з весни й до глибокої осені. Це, мовою пожежників, — період пожежної небезпеки високого класу.

У давнішні часи селян суворо карали за користування вогнем улітку. Навіть пастухам дозволялося розпалювати багаття лише у визначених для цього місцях, а потім ретельно їх гасити. За цим суворо пильнували пожежні старости.

Усі лісові та польові пожежі від давнини і до сьогодні трапля­ються виключно з вини людей.

 

НОВИНИ

©2021